W 2025 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci wakacji od ZUS, czyli zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc. Co więcej, okazuje się, że istniała możliwość skorzystania z tej ulgi przez dwa miesiące z rzędu, o ile spełnione zostały określone warunki. To rozwiązanie nawet w wymiarze jednego miesiąca istotnie odciąża przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora mikro.
W jakich przypadkach można skorzystać z wakacji od ZUS przez dwa miesiące z rzędu?
Przedsiębiorcy, którzy planowali maksymalne wykorzystanie wakacji od ZUS, mogli złożyć dwa oddzielne wnioski. Pierwszy z nich powinien dotyczyć grudnia 2024 roku (złożony w listopadzie 2024), a drugi – stycznia 2025 roku (złożony w grudniu 2024). Jeśli oba zostały pozytywnie rozpatrzone, przedsiębiorca był zwolniony z opłacania składek za te dwa miesiące, a pierwszej wpłaty ZUS-u będzie musiał dokonać dopiero w marcu 2025 roku.
Przedsiębiorcy, którzy w porę nie złożyli dokumentów, nie będą mogli cieszyć się dwoma miesiącami ulg od składek ZUS. Mimo to możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS przez jeden miesiąc w roku z pewnością odciąży budżety prowadzących działalność gospodarczą.
Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku zwolnienia z ubezpieczeń społecznych, składki zdrowotne wciąż są obowiązkowe. Muszą być opłacane w terminach wynikających z przepisów, a ich wysokość nie ulega zmianie. Ponadto korzystanie z ulgi nie zwalnia z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych, takich jak ZUS RCA. Jeśli chcesz sprawdzić wymiar składek ZUS na 2025 rok, artykuł na ten temat znajdziesz na portalu: https://firmove.pl/.
Jakie są warunki skorzystania z wakacji od ZUS?
Aby móc skorzystać z wakacji od ZUS, przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, liczba ubezpieczonych w firmie, łącznie z samym przedsiębiorcą, nie może przekraczać 10 osób. Ograniczenie to obejmuje pracowników, osoby współpracujące i zleceniobiorców, z wyjątkiem tych, którzy nie podlegają ubezpieczeniom wypadkowym (np. przebywających na urlopach macierzyńskich).
Dodatkowo działalność gospodarcza musi być prowadzona przynajmniej przez jeden dzień w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku. Istotne jest również to, by przedsiębiorca:
- nie miał przychodów przekraczających 2 milionów euro w jednym z ostatnich dwóch lat,
- nie wykorzystał limitu pomocy de minimis, który wynosi 300 tysięcy euro w ciągu trzech lat.
Przedsiębiorca nie może też prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy, z którym był związany w ciągu ostatniego roku. Zapis ten ma zapobiec nadużyciom związanym z przechodzeniem na samozatrudnienie.
Wakacje od ZUS w 2025 roku – jak złożyć wniosek?
Składanie wniosku o wakacje od ZUS jest możliwe wyłącznie drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który przedsiębiorca chce uzyskać zwolnienie. Dla przykładu: chcąc skorzystać z ulgi w maju, właściwe dokumenty należy złożyć w kwietniu.
Formularz wniosku (RWS) wymaga podania szczegółowych danych, w tym informacji o dotychczasowej pomocy publicznej. Decyzja o przyznaniu zwolnienia jest podejmowana automatycznie, a przedsiębiorca może śledzić jej status na swoim koncie w PUE ZUS. Dodatkowo ZUS przesyła powiadomienie e-mail lub SMS o rozpatrzeniu wniosku.